Do kiedy należy płacić alimenty na dziecko?by

Obowiązek alimentacyjny zależy od dwóch czynników: usprawiedliwionych potrzeb małoletniego dziecka oraz możliwości majątkowych zobowiązanego rodzica. Dlatego obowiązek ten trwa pomimo ukończenia przez dziecko pełnoletności i nie jest w ogóle związany limitem wieku dziecka. Ustaje dopiero z momentem gdy dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać, chyba że dochody z jego majątku pozwalają na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania. Z reguły momentem takim jest ukończenie szkoły, studiów, znalezienie pracy, zawodu.

Jeżeli jednak pełnoletnie dziecko nie uczy się, nie przykłada się do nauki (nie zdaje w terminie egzaminów i przede wszystkim powtarza rok), przeciąga, zaniedbuje studia bądź nie czyni starań żeby się usamodzielnić (niechętnie szuka pracy) to rodzice takiego dziecka mogą się od takich alimentów uchylić. Drugą możliwością uchylenia się od alimentów jest wykazanie, że utrzymywanie pełnoletniego dziecka wiąże się dla nich z nadmiernym uszczerbkiem. Takim nadmiernym uszczerbkiem może być przykładowo sytuacja, gdy dziecko ma już wyuczony zawód i chce kontynuować naukę na prywatnej uczelni. Trzeba zatem ocenić czy rodziców stać na zapłatę czesnego. Należy jednak pamiętać, że zdobycie odpowiedniego wykształcenia nie powoduje automatycznie utraty alimentów, liczy się chęć do nauki i dotychczasowe wyniki. Rodzice bowiem są zobowiązani do alimentów nawet przy niskich dochodach.

Istnieje jednak możliwość, że rodzic będzie musiał utrzymywać dziecko do końca i obowiązek alimentacyjny nigdy nie wygaśnie – w sytuacji gdy dziecko przez swoją chorobę, kalectwo, ograniczenie umysłowe czy emocjonalne nie jest w stanie się usamodzielnić.

Aby uchylić się od alimentów należy wnieść do sądu rodzinnego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka pozew o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny ustał i wykazać w nim dlaczego do tego doszło.  Prawo przewiduje również możliwość złożenia pozwu o obniżenie alimentów w przypadku zmiany sytuacji finansowej rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × two =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>