Spadkobierców obdarowanych można pozwać o zachowekby

Taka konkluzja wynika z treści najnowszego wyroku Sądu Najwyższego, który potwierdził, że osoby najbliższe mogą żądać zachowku od osób, które wiele lat wcześniej zostały obdarowane przez spadkobiercę, pomimo że ten nie zostawił po sobie żadnego majątku. W praktyce oznacza to, że dalsi krewni mogą po dłuższym czasie spłacać bliższych.

Zachowek jest instytucją prawa spadkowego i pozwala żądać połowy bądź 2/3 udziału w spadku, jaki by przypadł niedoszłemu spadkobiercy pominiętemu w testamencie, gdyby dziedziczył wg ustawy. W sytuacji gdy uprawniony nie otrzyma swojej części, służy mu uprawnienie o zapłatę bądź uzupełnienie zachowku. Roszczenie w pierwszej kolejności kieruje się przeciwko spadkobiercom, a jeśli uzyskanie od nich zachowku nie jest możliwe – do obdarowanych.

Przy ustalaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych, ani też dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od śmierci spadkodawcy, ani darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami. Sąd Najwyższy uznał, że obliczaniu zachowku bierze się pod uwagę poważniejsze darowizny na rzecz spadkobierców i obowiązek zapłaty zachowku może również obciążać spadkobierców obdarowanego, również wtedy, gdy ten zmarł przed spadkobiercą. Ma to zapobiegać sytuacji, w której osoby najbliższe zmarłego uprawnione do zachowku utraciłyby możliwość jego uzyskania na skutek dokonanych przez spadkodawcę za  życia darowizn obniżających wartość spadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 19 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>