Zlikwidowanie kary łącznej – proponowane zmiany rząduby

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zlikwidować przepisy o karze łącznej i ciągu przestępstw. W przygotowanym projekcie zakłada się zmianę, w myśl której kary za wszystkie czyny będą wykonywane po kolei. Dopiero, gdy skazany trafi do zakładu karnego ich łączny wymiar będzie mógł zostać zmniejszony, pod warunkiem spełnienia przez skazanego określonych warunków, w ramach przedterminowego warunkowego zwolnienia. Dodatkowo skazany, który ma na koncie więcej niż jeden wyrok, będzie musiał odbyć przynajmniej połowę sumy orzeczonych kar (np. z 8 lat pozbawienia wolności będzie musiał odbyć przynajmniej 4 lata). Dopiero wtedy będzie mógł się ubiegać o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Jeżeli suma kar wyniesie powyżej 50 lat pobawienia wolności, to w każdym przypadku będzie można starać się o uzyskanie warunkowego zwolnienia po odbyciu co najmniej 25 lat pozbawienia wolności.

Ponadto nie będzie już instytucji ciągu przestępstw. Stosuje się ją do sprawców, którzy w krótkich odstępach czasu popełniają kilka podobnych przestępstw, za które potem dostają jedną karę.

Zwiększy się także zagrożenie kary za gwałty: ze szczególnym okrucieństwem z 15 na 25 lat pozbawienia wolności;  a gdy dojdzie do gwałtu na dziecku i efektem tego będzie jego śmierć, sprawcy ma grozić dożywocie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen + 11 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>